Co to jest recykling?

By | Lipiec 28, 2013

co to jest recyclingCzym jest recykling? Na czym polega recykling? Po co recykling? Jakie surowce nadają się do przetworzenia? Co robi się z odpadów w procesie recyklingu?

Na czym polega recykling?

Recykling to odzyskiwanie surowców wtórnych i poddawanie ich przetworzeniu w celu uzyskania nowych surowców o tym samym lub innym zastosowaniu. W tym celu można wielokrotnie wykorzystywać niektóre materiały oraz substancje znajdujące się w śmieciach. Celem recyklingu jest maksymalne wykorzystanie nadających się do tego materiałów przy możliwie najmniejszym wykorzystaniu energii i surowców potrzebnych przy ich przetwarzaniu.

Po co recykling?

Przetwarzanie odpadów w procesie recyklingu prowadzi do zmniejszenia zanieczyszczenie środowiska; zredukowania zużycia surowców naturalnych (np. drewna przy produkcji papieru); ograniczenia zużycia energii; ograniczenia produkcji szkodliwych dla środowiska, trudno rozkładających się śmieci oraz oszczędności przestrzeni na tradycyjnych wysypiskach i zmniejszenia ich roli.


Co nadaje się do powtórnego przetworzenia?


Odpady aluminiowe – nadają się do wielokrotnego ponownego przetworzenia bez straty ich jakości i właściwości. Nowe puszki są także bezpieczne dla człowieka. Pozawala to ograniczyć zużycie drogiego w wydobyciu i nieodnawialnego boksytu.

Tworzywa sztuczne, szczególnie butelki PET – są bardzo nieprzyjazne dla środowiska, ponieważ proces ich rozkładu może trwać tysiące lat, a porzucone wydzielają trujące substancje zanieczyszczając wodę i glebę. Z butelek PET używając różnych metod przetwarzania można uzyskać: oleje opałowe, włókna i przędze, polar stosowany np. w kurtkach, dachówki, dywany, części samochodowe, plastikowe naczynia jednorazowego użytku, środki chemiczne, opakowania itd. Ponadto tworzywa sztuczne podczas spalania można użyć do wytwarzania energii grzewczej czy elektrycznej.

Makulatura – dzięki jej ponownemu wykorzystaniu ogranicza się wycinanie drzew do produkcji papieru. Jak wynika z obliczeń, recykling tony makulatury pozwala uratować ok. 17 drzew oraz zaoszczędzić ok. 1500 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m3 miejsca na składowisku.

Szkło – podobnie jak aluminium można przetworzyć prawie w stu procentach. Recykling szkła pozwala zmniejszyć zużycie tzw. surowców pierwotnych w hutach np. piasku, a także obniżyć koszty produkcji i zredukować emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Surowce wtórne mogą być także używane przy produkcji włókien szklanych, cementu, grysu oraz mączki szklanej.

Zasada 3R

Z recyklingiem związana jest zasada 3R: Reduce, Reuse, Recycle, spolszczona na 3U: Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj. Pierwsze „U” wskazuje na możliwość redukcji ilości gromadzonych w domu śmieci poprzez rozsądne zakupy. Np. poprzez pakowanie towaru do torby wielokrotnego użytku zastępującej kilka jednorazówek. Drugie „U” oznacza ponowne używanie teoretycznie jednorazowych przedmiotów w tym samym lub nowym zastosowaniu. Ostatnie „U” nakłania do recyklingu koniecznych do kupienia, a możliwych do przetworzenia surowców. Wszystko to ma prowadzić do ograniczenia zanieczyszczenia i wyniszczania środowiska oraz zmniejszenia ilości śmieci zalegających na wysypiskach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *